Kocham Bacha

Sid Meier specjalnie dla Gamblera

Jaka by│a pierwsza gra komputerowa, w kt≤r▒ Pan gra│?

- Wychowywa│em siΩ, graj▒c z przyjaci≤│mi i rodzin▒ w gry planszowe wszelkiego typu. Natomiast pierwsz▒ gr▒ elektroniczn▒, kt≤r▒ widzia│em (w p≤╝nych latach 70.) by│a Space Invaders.

Czy obecnie, w nawale obowi▒zk≤w, ma Pan jeszcze czas na granie dla przyjemno╢ci?

- Nie gram w tyle gier, w ile chcia│bym, ale kiedy tylko znajdΩ trochΩ czasu, rozgrywam partyjkΩ Warcrafta z moim synem, Ryanem.

Ile Ryan ma lat?

- DziewiΩµ.

Wydaje mi siΩ, ┐e do tej pory powsta│y trzy gry, bez kt≤rych ╢wiat komputerowej rozrywki by│by ca│kiem inny. S▒ to: Civilization, Dune 2 i Wolfenstein 3D. Czy zgadza siΩ Pan z t▒ opini▒?

- Do tej listy dorzuci│bym jeszcze SimCity i UltimΩ Online.

Cywilizacja by│a rewolucj▒. Czy czuje siΩ Pan jak skaut przecieraj▒cy nowe szlaki?

- Jestem zachwycony faktem, ┐e Cywilizacja okaza│a siΩ tak popularna. Powsta│a jako po│▒czenie wielu idei, kt≤re stopi│y siΩ w jedn▒ ca│o╢µ w spos≤b zadziwiaj▒cy nas do dzisiaj. Nie jestem pewien, czy by│a to rewolucja, ale my╢lΩ, ┐e mia│a znacz▒cy wp│yw na ewolucjΩ tego gatunku gier.

Wielu dziennikarzy krytycznie pisa│o o militarnych aspektach Cywilizacji i Kolonizacji. Co teraz my╢li Pan o greckich falangach zwyciΩ┐aj▒cych kr▒┐owniki lub rydwanach pokonuj▒cych czo│gi?

- Model walki w Cywilizacji by│ jeszcze bardzo prymitywny, zw│aszcza gdy siΩ patrzy przez pryzmat dzisiejszych standard≤w. Natomiast Cywilizacja II wprowadzi│a nowy system, w kt≤rym jednostki dysponowa│y okre╢lon▒ liczb▒ punkt≤w ┐ycia i w walce odnosi│y okre╢lon▒ liczbΩ ran lub uszkodze±. W tym systemie sta│o siΩ prawie niemo┐liwe, ┐eby falanga pokona│a kr▒┐ownik. W Alpha Centauri system walki bΩdzie jeszcze bardziej realistyczny. Zostanie wprowadzone morale, a wojska poprowadz▒ ogie± artyleryjski na odleg│o╢µ.

Pozwoli Pan, ┐e przez chwilΩ zajmiemy siΩ najnowszym Pana projektem, czyli Alpha Centauri. Gra opowiada o Ziemianach, kt≤rzy opu╢cili nasz▒ planetΩ pod egid▒ Narod≤w Zjednoczonych, ale podzielili siΩ na siedem walcz▒cych ze sob▒ frakcji. Czy mo┐e Pan powiedzieµ co╢ bli┐szego?

- Podzia│ na frakcje nie wynika z konflikt≤w rasowych czy narodowo╢ciowych. To sprawa ideologii i sposobu podej╢cia do ┐ycia oraz widzenia ╢wiata. Lider ka┐dej grupy by│ poprzednio jednym z dow≤dc≤w statku Narod≤w Zjednoczonych, wystrzelonego w stronΩ Alpha Centauri. Ka┐da grupa ma swoje silne strony oraz s│abo╢ci, bezpo╢rednio wynikaj▒ce z jej uwarunkowa± kulturowych. Na przyk│ad poch│oniΩta problemami ekonomii grupa Morgan potrafi w bardzo szybkim czasie zgromadziµ wiele pieniΩdzy, ale w zamian jej cz│onkowie domagaj▒ siΩ prawa do ┐ycia na wysokim poziomie. Takie s▒ rezultaty zafascynowania bogactwem.

Wiemy, ┐e ludzie spotkaj▒ na Alpha Centauri Obcych. Kim s▒ Obcy? Czy mo┐na z nimi wsp≤│pracowaµ, czy tylko walczyµ?

- Na Alpha Centauri istniej▒ pewne zadziwiaj▒ce formy ┐ycia, od kt≤rych mo┐na siΩ wiele nauczyµ lub tylko je obserwowaµ. Koloni╢ci natkn▒ siΩ na xenofungusy i ╢miertelnie niebezpieczne Mind Wormy. Tubylcy wprowadz▒ nowy rodzaj walki za pomoc▒ broni psionicznej, a gracz w miarΩ rozwoju akcji zorientuje siΩ, ┐e s▒ oni kontrolowani przez jakie╢ wy┐sze si│y. Byµ mo┐e nawet przez sam▒ planetΩ.

W Cywilizacji gracz w│ada│ swym pa±stwem przez kilka tysiΩcy lat. Jak d│ugo toczyµ siΩ bΩdzie akcja Alpha Centauri?

- Alpha Centauri pozwala na niesko±czenie d│ug▒ zabawΩ, ale przeciΩtny gracz bΩdzie m≤g│ graµ przez 300 do 400 tur - ka┐da tura oznacza jeden rok czasu gry.

Wiem, ┐e Alpha Centauri bΩdzie mia│a elementy podobne do wystΩpuj▒cych w Cywilizacji, np. postΩp techniczny, opcje militarne, pole gry. Czy m≤g│by Pan wypunktowaµ najwa┐niejsze r≤┐nice?

- Alpha Centauri dostarczy g│Ωbszych, bogatszych prze┐yµ ni┐ jakakolwiek moja wcze╢niejsza gra. Na przyk│ad osobowo╢ci lider≤w frakcji maj▒ ogromne znaczenie dla przebiegu rozgrywki. Ka┐da frakcja ma zalety i wady oraz motywacje zwi▒zane z jej kultur▒. ªwiat gry jest bardzo czu│y na nasz▒ obecno╢µ. Planeta reaguje na poczynania gracza. Musi on wybieraµ, jak bΩdzie odpowiada│ na reakcje systemu. Historia interakcji planety z ras▒ ludzk▒ tworzy g│≤wne j▒dro fabu│y, natomiast sam gracz odpowiada za detale. Wprowadzamy do rozgrywki ciekawe elementy, np. mo┐liwo╢µ prowadzenia dzia│a± dyplomatycznych, tworzenia w│asnego rz▒du oraz konstruowania jednostek. I wreszcie gracz mo┐e konkurowaµ z innymi dziΩki rozbudowanej opcji gry wieloosobowej, a jest to pierwszy raz, kiedy nasza gra turowa zosta│a tak pieczo│owicie pod tym wzglΩdem przygotowana.

Wiele os≤b twierdzi, ┐e gra wieloosobowa jest przysz│o╢ci▒ komputerowej rozrywki. Jak rozwi▒zali╢cie ten problem w Alpha Centauri?

- Opcja gry wieloosobowej jest najwiΩkszym wyzwaniem dla programisty. Musieli╢my od pocz▒tku do ko±ca przemy╢leµ wszystkie problemy zwi▒zane z tym typem rozgrywki oraz likwidowaµ nieprawdopodobn▒ wrΩcz liczbΩ bug≤w, kt≤re wysz│y na jaw podczas testowania. My╢lΩ, ┐e gracze znajd▒ w Alpha Centauri kilka interesuj▒cych innowacji, np. tury ograniczone czasowo i symultaniczny ruch.

Sid Meier to nie tylko zwyk│e imiΩ i nazwisko. Dla wielu ludzi to symbol wysokiej jako╢ci. Czy ┐ycie jest przez to dla Pana │atwiejsze, czy trudniejsze?

- Ten fakt czyni moj▒ pracΩ │atwiejsz▒. Pozwala mi na podejmowanie ryzyka i na eksperymentowanie z koncepcj▒ gry, na kt≤re w innym wypadku nie m≤g│bym sobie pozwoliµ. CzujΩ siΩ szczΩ╢liwy, ┐e tworzenie gier to co╢, co kocham robiµ i co robi│em ca│e ┐ycie. Tak wiΩc chΩµ tworzenia program≤w wysokiej jako╢ci to bardziej wynik wewnΩtrznej potrzeby ni┐ zewnΩtrznych nacisk≤w.

Dlaczego zdecydowa│ siΩ Pan opu╢ciµ MicroProse i za│o┐yµ firmΩ Firaxis?

- Jeff Briggs, Brian Reynolds i ja zako±czyli╢my projekty, kt≤re realizowali╢my dla MicroProse i uznali╢my, ┐e interesuje nas utworzenie mniejszej grupy, kt≤rej wysi│ki mog│yby siΩ koncentrowaµ na interesuj▒cych nas projektach. Zdecydowali╢my, ┐e przyszed│ czas, by stworzyµ w│asn▒ firmΩ, kt≤ra nale┐eµ bΩdzie tylko do nas. Tak w│a╢nie powsta│a Firaxis.

S▒dzΩ, ┐e ka┐dy cz│owiek marzy o sytuacji, w kt≤rej m≤g│by powiedzieµ: mogΩ zrobiµ wszystko, co tylko zechcΩ. Czy znajduje siΩ Pan w tak komfortowym po│o┐eniu?

- DysponujΩ bardzo du┐▒ swobod▒ w projektowaniu gier, ale oczywi╢cie mam zobowi▒zania wobec reszty naszego zespo│u. Wiadomo, ┐e praca nad gr▒, kt≤r▒ mamy zamiar tworzyµ, musi sprawiaµ przyjemno╢µ i mnie, i im.

Bitwa pod Gettysburgiem, temat pierwszej gry Firaxis, jest uwa┐ana za jeden z najwa┐niejszych epizod≤w w historii Ameryki, ale Europy ten temat nie interesuje tak bardzo. Wydaje siΩ nawet, ┐e Europejczycy s▒ znu┐eni dominacj▒ ameryka±skiej historii i kultury. Czy my╢li Pan o stworzeniu historycznej gry, kt≤ra dotyczy│aby bardziej uniwersalnego tematu?

- Wiele moich gier dotyczy│o temat≤w fascynuj▒cych mnie w czasach, kiedy by│em jeszcze dzieckiem. Gettysburg to, z ca│▒ pewno╢ci▒, jeden z tych temat≤w. Ta bitwa by│a bardzo wa┐na dla naszej historii, ale mimo ┐e mia│a miejsce na terenie Stan≤w Zjednoczonych wywar│a wp│yw na historiΩ ╢wiata. Zreszt▒, kiedy spojrzy siΩ na moje wcze╢niejsze gry, takie jak Pirates! czy Civilization, widaµ, ┐e poruszone s▒ w nich uniwersalne sprawy, bliskie ka┐dej kulturze.

Czy m≤g│by Pan co╢ powiedzieµ o prywatnym ┐yciu Sida Meiera?

- Najwa┐niejszym wydarzeniem w moim ┐yciu jest fakt, ┐e na jesieni wezmΩ ╢lub...

GratulujΩ!

- DziΩkujΩ. Poza tym mam dziewiΩcioletniego syna, z kt≤rym spΩdzam tyle czasu, ile tylko mogΩ. Gramy razem, chodzimy do kina, podr≤┐ujemy. Moja narzeczona i ja uwielbiamy klasyczn▒ muzykΩ, szczeg≤lny sentyment czujemy do Bacha.

Gdzie spΩdzacie wakacje?

- NajczΩ╢ciej u rodziny w Michigan.

Czy ma Pan jakie╢ zwi▒zki z Polsk▒? Wie Pan co╢ o naszym kraju?

- Nie, nigdy nie mia│em okazji odwiedziµ Polski. Mo┐e, kiedy╢...

Czego w najbli┐szym czasie mo┐emy siΩ spodziewaµ po Firaxis? Czy my╢la│ Pan kiedy╢ o grze role-playing albo FPP?

- W tej chwili pracujemy nad trzema (czterema) pomys│ami, z kt≤rych ka┐dy bardzo wyra╝nie r≤┐ni siΩ od poprzedniego. Niestety, na razie nie mogΩ ujawniµ ┐adnych szczeg≤│≤w, ale kiedy tylko bΩdzie to mo┐liwe, podzielΩ siΩ nimi z czytelnikami Gamblera.

DziΩkujΩ, ┐e znalaz│ Pan czas dla naszych czytelnik≤w. Powodzenia na Alpha Centauri!

Rozmawia│ Jacek Piekara

 

Sid Meier - cz│owiek-legenda

Sid MeierJeff Briggs, Brian Reynolds i Sid Meier42-letni Sid Meier nazywany jest "ojcem bran┐y gier komputerowych". Zawsze by│ pionierem, tw≤rc▒ gatunk≤w. Jeszcze we wczesnych latach 80. stworzy│ pierwszy symulator walki powietrznej (F-15 Strike Eagle), kt≤ry zosta│ sprzedany w liczbie ponad milion egzemplarzy. Silent Service to pierwszy symulator │odzi podwodnej. Pirates! - po│▒czenie gry historycznej, zrΩczno╢ciowej oraz role-playing otworzy│o now▒ epokΩ gier komputerowych. F-19 Stealth Fighter - pierwszy program pozwalaj▒cy na komponowanie niesko±czonej liczby misji, │▒czy│ elementy symulacji i strategii, staj▒c siΩ jedn▒ z najpopularniejszych gier lotniczych. Railroad Tycoon i Civilization zapocz▒tkowa│y nowy gatunek gier komputerowych. Cywilizacja zosta│a sprzedana w liczbie ponad milion egzemplarzy i zyska│a na ca│ym ╢wiecie rzeszΩ wiernych mi│o╢nik≤w.

Sid Meier zdoby│ najbardziej presti┐owe nagrody w bran┐y komputerowej rozrywki i pozostaje jednym z najwa┐niejszych tw≤rc≤w gier. Jego praca nad procesorem Bach i projekt Magic: The Gathering wznios│y AI na nowy poziom. Jak m≤wi Sid Meier, technika to dla niego nie cel sam w sobie, ale ╢rodek do tworzenia coraz lepszych, coraz bardziej oryginalnych produkt≤w dostarczaj▒cych rado╢ci.

Sid Meier otrzyma│ dyplom Nauk Komputerowych Uniwersytetu w Michigan. W roku 1982 za│o┐y│ firmΩ MicroProse wraz z "Dzikim Billem" Stealeyem (obecnym szefem Interactive Magic), a w roku 1997 wraz z Jeffem Briggsem i Brianem Reynoldsem stworzy│ Firaxis.

 

Tekst z "Gamblera" nr 12/98.

 

Image4.gif (976 bytes)
Copyright 1997, 1998 Wydawnictwo LUPUS.